کارخانه فولاد شاهرود (سهامی خاص) در سال 1380 در اداره ثبت شرکت­های شاهرود به ثبت رسید و با اخذ جواز تاسیس احداث کارخانه 200 هزار تنی میلگرد را هدف قرار داد و در این راستا با سازماندهی سهامداران در قالب چند شرکت سرمایه­گذار، کار خود را آغاز نمود.

شرکت فولاد شاهرود جهت تامین تجهیزات مورد نیاز واحد نورد تصمیمی بدین منوال اتخاذ نمود که طی آن کلیه دستگاه­ها و تجهیزاتی که دارای فن­آوری بالایی بوده­اند و اهمیت فراوانی در پروسه نورد داشته­اند را از طریق خرید خارجی و تجهیزاتی که امکان ساخت آنها در داخل کشور بوده است را به وسیله ساخت داخل تامین نموده است.

فولاد شاهرود جهت خرید خارجی که شامل مجموعه­ی استندهای نورد، تابلوهای برق، نرم افزار اتوماسیون (PLC) با دقت فراوان در میان انبوه سازندگان تجهیزات نورد در دنیا و با اصرار بر به روز بودن تجهیزات در سال 1383 و با اخذ وام ارزی از بانک کشاورزی قرارداد ساخت ماشین­آلات نورد را با شرکت VAIPOMINI ایتالیا به وزن 1200 تن منعقد ساخت که در غالب 50 کانتینر به سایت فولاد شاهرود حمل گردید.

بدین ترتیب اولین حضور شرکت POMINI در ایران رقم خورد که البته پس از چندی شرکت SIEMENSE با خرید سهام این شرکت و همچنین شرکت VAIFOCHS آلمان، که تولید کننده تجهیزات ذوب و ریخته­گری می­باشد، شرکتی بسیار گسترده و معظم به نام VAISIEMENSEMETALTECHNOLOGY راتاسیس نمود.

 1. نوع محصولات تولیدی:

شرکت فولاد شاهرود بر اساس تولید 200 هزار تن میلگرد و یا نبشی طراحی شده که البته به دلیل نداشتن خط تولید WIREROAD امکان تولید میگرد با سایز 8mm و کمتر از آن را که به صورت کلاف تولید می­شوند را دارا نیست. به دلایل فنی و اقتصادی میلگرد به عنوان محصول هدف فولاد شاهرود برگزیده شده است که شامل سایز­های 10 تا 32 میلیمتر و در دو نوع ساده و آجدار است.

(نمایی از انبار محصول کارخانه نورد فولاد شاهرود)

 1. فرآیند تولید:

ابتدا شمش از انبار مواد اولیه به وسیله سیستم شارژینگ به کوره منتقل و تا حدود 1200 درجه سانتی گراد گرم می شود . پس از خروج از کوره ، عمل اکسیدزدایی با آب انجام شده و سپس شمش به ترتیب وارد 18 استند افقی – عمودی می شود و با توجه به ابعاد محصول از این استندها عبور می کند .

سپس در بستر خنک کننده به دمای محیط می رسد . امکان سریع سرد شدن محصول با آب نیز توسط سیستم ترمکس فراهم شده است . پس از آن به طولهای مورد نظر برش داده شده و توسط تجهیزات بسته بندی در بسته های 2 تا 5 تنی بسته بندی و آماده حمل می شوند.

1-3-1-شارژ و انبار شمش :

شمش به وسیله جرثقیل مگنتی 20 تنی از انبار شمش بر روی میز شارژ انتقال داده شده و شارژ کوره به صورت اتوماتیک انجام می شود.

ابعاد شمش 130 و 150 با طول های 4 متر با حداکثر وزن 706 کیلوگرم می باشد.

 1. کوره:

کوره با ظرفیت 30 تن در ساعت از نوع گوشری و با مصرف گاز طبیعی می­باشدو با استفاده از رکوپراتور مصرف انرژی را در کوره کاهش می­دهد. کلیه پروسه پیشگرم نمودن شمش اععم از کنترل درجه حرارت و کنترل اکسیداسیون بصورت اتوماتیک انجام می­گردد.

1-3-3- اکسیدزدایی ( پوسته زدایی ) :

این اقدام به صورت اتوماتیک و بعد از خروج شمش از کوره ، به منظور ممانعت به ورود پوسته های اکسیدی به خط نورد انجام می گردد.

1-3-4-نورد :

نورد شمش در 3 قسمت یا ناحیه اولیه ، میانی و نهایی به ترتیب جهت دسترسی به ابعاد و خواص محصول مورد نظر صورت می گیرد.

نورد اولیه شامل 6 استند کانتیلور ( افقی ، عمودی )

نورد میانی شامل 6 استند کارتریجی ( افقی ، عمودی )

نورد نهایی شامل 6 استند کارتریجی ( افقی ، عمودی )

 1. ترمکس :

سیستم ترمکس جهت خنک کردن محصول با آب برای بالا بردن کیفیت و خواص مکانیکی محصول ایجاد شده است که در نوع خود بی نظیر می باشد.

 1. کولینگ بد (بستر خنک کننده) :

محصول پس از طی مراحل نورد در طول تعریف شده بر روی بستر خنک کننده قرار میگیرد.

 1. بسته بندی :

محصول پس از برش در طول های مورد نظر، تنظیم و پس از آن عملیات شاخه شماری، گره زنی، توزین و انتقال و حک پلاک با مشخصه های تولیدی به صورت اتوماتیک انجام می شود.

 1. انبار محصول :

انبار مذکور ، محل نگهداری و حمل محصول می باشد که در این راستا کرن مگنتی در انبار محصول بر اساس درخواست مشتری محصول نهایی را برای حمل مهیا می سازد.

 1. تجهیزات پشتیبانی :

کارگاه آماده سازی غلتک و راهنما و تجهیزات مورد نیاز نورد ، واحدهای آبرسانی ، کمپرسور ، کنترل اتوماسیون نورد و پست برقی 603/33 کیلو ولت مجهز به دو دستگاه ترانس ( MVA20 ) برق مورد نیاز را تامین می کند، همچنین ایستگاه گاز با ظرفیت 8850 نرمال متر مکعب در ساعت با فشار کاری 5/4 بار قادر به تامین گاز مورد نیاز کوره و سایر مصارف طرحهای توسعه می باشد.

 1. کارگاه ساخت:

نیاز فولاد شاهرود به عنوان یک واحد بزرگ صنعتی به ساخت، اصلاح و تعمیر تجهیزات و قطعات مورد نیاز خود، امری ضروری می­نمود از این رو فولاد شاهرود با سیاست صرفه­جویی در هزینه­هایی که به این لحاظ به پیمانکاران خارجی پرداخت می­شده و همچنین حضور افراد توانمند و با دانش فنی بالا در کارخانه، تصمیم به راه­اندازی کارگاه ساخت، زیر نظر دفتر فنی شرکت می­گیرد.

این واحد هم اکنون در شرکت فعال بوده و وظایفی به شرح ذیل را به انجام می­رساند:

 • کالیبر تراشی بر روی غلتک­های خام و همچنین غلتک­هایی که کالیبر آنها به اتمام رسیده و نیز به تراش مجدد دارند.
 • ساخت قطعات مورد نیاز کارخانه
 • تعمیر و رفع عیوب قطعات تجهیزات خط تولید.

کلیه فعالیت­هایی که در این کارگاه انجام می­شود توسط سه دستگاه تراش، یک عدد فرز، دریل ستونی، دستگاه کپی­تراش و همچنین تجهیزات کامل به جوشاری و برش و پرسنل ماهر این واحد انجام می­گردد.

دستگاه کپی­تراش